Viis sammu keele kiire omandamiseni

Keeleõppijaid on väga erinevaid. On neid, kes tahavad punktuaalse täpsusega teada, miks ja kuidas keel täpselt töötab, pärides aru iga viimsegi grammatikadetaili kohta. Teised kardavad grammatikat ning üritavad sellest igal võimalusel mööda hiilida. Grammatika grammatikaks, kuid suurema osa õppijate eesmärk on õppida keelt kasutama nii kiiresti kui võimalik.

Keeleteadlasel Chris Lonsdalel on teooria, mille kohaselt on kuue kuuga võimalik ära õppida mistahes võõrkeel. Esialgu kõlab see mõte hullumeelselt – mina ja hiina keel, poole aastaga?

Mida Lonsdale siis soovitab?

1. Kuula, kuula, kuula. Uputa oma aju ümbritsevasse võõrkeelde! Ümbritse end keelega, mida tahad omandada, ja hoia oma meeled kogu aeg erksad. Tean omast käest, et kuulamisel on olnud väga suur roll. Kui esimest aastat vahetustudengina Soomes olin, oli mu sõprusring üsna väike. Olin väike argpüks, kes ei julgenud või ei osanud väga hästi suhelda… aga mul oli raadio. Jah, selline vana päris raadio, ja soome keel kõlas mu kõrvus kogu aeg. See aitas uskumatult palju.

2. Kasuta oma vähestki sõnavara. Kohe! Nüüd! Isegi kui tead vaid mõndakümmet sõna, on nendest võimalik lauseid kokku panna ning oma point niimoodi selgeks teha. Kui sa mingi asja nimetust tähendust ei tea, näita sellele. Küsi võõrkeeles. Sulle öeldakse. Ning järgmine kord juba tead.

Kuid siin läheb vaja ka…

3. …kehakeelt. Märka ja uuri, kuidas emakeelena kõnelejad oma kehakeelt kasutavad. Mida teevad nende käed, jalad, nägu? Pööra tähelepanu ka miimikale. Kasvõi põrnitse. Mis siis, et kummaline. See aitab sind edasi.

4. Uuri sind huvitavaid teemasid. Õigemini, alustagi nendest! Kui sa tead natuke saksa keelt ja sind paelub aiandus, siis otsigi välja saksakeelseid aiandusalaseid tekste ja videoid. Kui miski huvitab, tekitab see loomuliku vajaduse teema kohta rohkem teada saada. Seetõttu, miks sa peaksin süvenema keeleõpikus käsitletavasse saksa lihavõttetraditsioonidesse, kui need sinus huvi ei ärata? Õpid palju rohkem sõnu, nii spetsiifilisi kui igapäevaseid, tekstist, mille sisu sind tõeliselt tõmbab.

5. Leia endale võõrkeelne vestluspartner. See pole muidugi kellelegi uudis, et keeleoskus just rääkides kõige paremini areneb. Kuid mitte iga inimene, kes sinu sihtkeelt valdab, ei ole hea õpetaja. Vestluspartneriks ei sobi inimene, kes igast veast kinni haarab ja parandab. Ta peab laskma sul rääkida, lubama vigu teha, kuid sulle vastama, kui sul on küsimusi. Sa pead julgema tema ees vigu teha. Isiklikust kogemusest tean, kui oluline see on. Saan oma partnerilt alati vastused, kui küsin, kuid ta ei tekita minus masendust mind pidevalt parandades. Ta laseb mul ja mu keeleoskusel areneda. 

Niisiis, mitte midagi ületamatut! Eelkõige on vaja julgust, pealehakkamist ja suurt soovi areneda. Sujuvuse saavutamine on meis endis kinni.

Comments are closed.